Maþoji akademija kvieèia á krikðèionybës studijas 2019 m. rudená
 
 

Maþoji akademija pradeda savo devintuosius katalikiðko suaugusiøjø ugdymo metus. Rûpi, kà istoriniai ðaltiniai teigia apie Jëzø Kristø ar dël ko egzistuoja kanèia, kà sako Baþnyèia apie jai metamus kaltinimus, o gal smalsu, kà ir dël ko ið tiesø degino inkvizicija arba kà patarti Krikðto norinèiam atsisakyti draugui? Visi, ieðkantys atsakymø á panaðius klausimus ir norintys susiformuoti sàmoningà poþiûrá á Dievà ir Baþnyèià, tobulinti þinias apie krikðèioniðkà gyvenimà, kvieèiami studijuoti  Maþojoje akademijoje prie Lietuvos katalikø mokslø akademijos.

Kvieèiam. Tai ne grupelë, tai beveik aukðtoji mokykla. Tai rimta ir ádomu.

Šá rudená mûsø auganèiam klausytojø ið visos Lietuvos bûriui siûlome devynetà akademiniø kursø ir programø.

*

Pirmadieniais laukiame savo „pirmokø“. Tà dienà vyks „Krikðèionybës pagrindø“ kursas, kuris skirtas pirmai akademinei paþinèiai su krikðèioniðku tikëjimu, taip pat ir startiniam ásibëgëjimui á visus kitus Maþosios akademijos kursus. Šio kurso metu skirtingi dëstytojai – dvasininkai ir pasaulieèiai, konkreèios temos specialistai, – supaþindina su kertiniais Baþnyèios mokymo klausimais. Kam reikalinga Baþnyèia? Kà teigia ðiuolaikinis ateizmas? Kokiø teisiø ar pareigø krikðèionis turi savo valstybei ir kaip LR Konstitucija pagrindþia religijos laisvæ? Ar Baþnyèia moka mokesèius? Kà reiðkia bûti paðauktam Dievo: Dievas kvieèia tik á kunigystæ ar vienuolynà?

Kursas vyks spalio 7 d. gruodþio 16 d., sausio 20 d. geguþës 4 d., 18 val.

*

Profesorius Vytautas Aliðauskas supaþindins su Kanoninëmis ir apokrifinëmis evangelijomis, jø kilme, raida, prasme. Visos krikðèioniø Baþnyèios ðventomis knygomis laiko 4 evangelijas: pagal Matà, Morkø, Lukà ir Jonà, taèiau jø kilmë, atsiradimo sàlygos, patikimumas kelia daug ginèø. Ávairios mokslinës teorijos ir baþnytinë tradicija kai kada sutampa, kai kada viena kitai prieðtarauja. Kita vertus, paskutiniu metu ir mokslininkai, ir skaitytojai vis labiau domisi apokrifinëmis evangelijomis. Naujausi archeologijos atradimai, filologø ir istorikø darbas jas padarë prieinamas autentiðku pavidalu. Kuo skiriasi ðios dvi krikðèioniðkøjø raðtø grupës, kaip jos formavosi, ar apokrifinës evangelijos gali kà nors papasakoti apie istoriná Jëzø? Ar kanoninës evangelijos tëra baþnytiniø tradicijø atspindys, ar autentiðki atsiminimai apie Mokytojà ið Nazareto? Tai tik keli klausimai, kurie bus svarstomi ðitame kurse.

Kurso laikas: antradieniais, spalio 8 d. gruodþio 10 d. (10 paskaitø), 18 val.

 *

Treèià mënesio antradiená á akademijà renkasi knygos mëgëjai. Šiø metø Knygø klubas, lydimas dr. Gabrielës Gailiûtës-Bernotienës, sustos prie Nobelio premijos laureatø kûrybos. Nobelio literatûros premija pagal Alfredo Nobelio testamentà teikiama „iðskirtiniø idealistinës krypties kûriniø“ autoriams. Švediðkas þodis „idealisk“ dviprasmis, todël formuluotë gali reikðti ir „idealumo siekianèius“, ir „idealistinius“ kûrinius kitaip sakant, ir grynà literatûrinæ vertæ, ir tam tikrà pasaulëþiûrà. Knygø klube neabejotinai svarûs ir paþástami vardai, kuriø kûriniuose ir mëginsime ieðkoti gal idealø, gal idealumo.
Skaitysime Selmà Lagerlof, Thomà Mannà, Aleksanderà Solzhenycinà, Czeslawà Miloszà ir kt.

Susitinkame spalio 15 d., lapkrièio 19 d., gruodþio 17 d., sausio 21 d., vasario 18 d., kovo 17 d., balandþio 21 d., 18.30.

 *

Taip pat treèiadieniø vakarais Maþojoje akademijoje vyks Baþnyèios istorijos paskaitos. Dr. Arûnas Streikus apþvelgs Naujuosius ir naujausius laikus (XIX a. antroji pusë – XX a.).

Kurso metu bus aptariamas pagrindiniø krikðèioniðkø konfesijø santykis su politiniais, kultûriniais ir socialiniais modernaus pasaulio iððûkiais, ðiame kontekste gimæ nauji religinio gyvenimo reiðkiniai. Mëginsime ieðkoti atsakymø á ðiuos ir kitus klausimus: Kà reiðkia ir kokiomis istorinëmis aplinkybëmis buvo paskelbta popieþiaus neklystamumo dogma? Kodël protestaniðkoje krikðèionijos dalyje taip paplito sekmininkø sàjûdis? Kaip per ðá laikotarpá pasikeitë pasaulieèiø vaidmuo Baþnyèioje? Kokios buvo krikðèioniø patirtys akistatoje su XX a. totalitariniais reþimais? Paraleliai bus nagrinëjamos ir Baþnyèios istorijos trajektorijos Lietuvoje: lietuviðkosios katalikybës genezë carinës Rusijos priespaudos akivaizdoje, krikðèioniðkø religiniø bendrijø adaptacija prie modernios tautinës valstybës sàlygø, naciø ir sovietø reþimø pasekmës bei jø áveikos bandymai. 

 *

Nuo lapkrièio vidurio ketvirtadieniø vakarais dëstytoja dr. Sigita Maslauskaitë-Maþylienë besidomintiems menu ir meno istorija suteiks progà pasigilinti á Dievo vaizdavimà krikðèionybëje (lapkrièio 14 d. gruodþio 19 d., 18 val.).

Dievo vaizdavimas krikðèionybëje buvo ir tebëra aktuali ir nelengva tema. „Maþosios akademijos“ kurse bus pristatyta krikðèioniðkojo atvaizdo genezë, ikonografijos raida, meniniø stiliø kaita. Bus siekiama iðsiaiðkinti Baþnyèios istorijos ávykiø ir krikðèioniðkos minties átakà þmogaus kûrybai.

 *

Taip pat ketvirtadieniais mëginsime atidþiau ásiþiûrëti á „Evangelijos pagal Morkø“ tekstus. Bandysime perprasti ne tik konkreèiø tekstø prasmæ, bet ir uþèiuopti visos evangelijos uþmanymà. Susipaþinsime su Baþnyèioje praktikuotais evangeliniø tekstø skaitymo bûdais. Atidusis skaitymas. Evangelija pagal Morkø vyks nuo spalio 10 d. Dëstyt. dr. ses. Rima Malickaitë CC.

 *

Visada galvojame apie tuos, kurie gyvena atokiau nuo Vilniaus ir jiems sunku atkeliauti klausytis kassavaitiniø paskaitø. Dël to tradiciðkai siûlome porà ir nevilnieèiams „subalansuotø“ kursø, kuriø paskaitos iðsidëlios per vienà ðeðtadiená. Tai á ðeimà, tarpusavio santykiø gerinimà orientuotos paskaitos. Temos aktualios, ðiandieninës, o iðmintis – ðimtametë ir tûkstantmetë.

 *

Sesuo Agnietë Ivaðkevièiûtë OSB dalinsis ðv. Benedikto áþvalgomis, kuriomis vadovaudamiesi jo broliai kûrë vienuolines bendruomenes ir kurios tebegalioja ðiandien kiekvienam krikðèioniui, trokðtanèiam kurti santyká ir pasirengusiam dël jo stengtis. Skirtingi charakteriai, patirtis, iðsilavinimas, talentai... skirtingi þmonës prasmingai (su)gyvenantys po vienu stogu? Kaip tai ámanoma? Savo ilgaamþiðkumu, tvarumu ir aktualumu nepralenkiama ðv. Benedikto Nursieèio regula vienuoliams pilna ir ðiandien galiojanèiø áþvalgø kiekvienam krikðèioniui. Šiame seminare perþvelgsime paties Benedikto gyvenimo patirtá ir ið jos kilusias pamokas bei principus, kurie mums gali praversti bandant (su)gyventi su kitais.

Kuras Šv. Benediktas. Kaip sugyventi skirtingiems? vyks ðeðtadiená, rugsëjo 28 d., 13.0019.00.

 *

Dr. Benas Ulevièius pasiûlë paþvelgti, kà apie ðeimà kalba ir jai siûlo Biblijos tekstai ir Baþnyèios mokymas, kuriam visada rûpëjo ðeima. Su ðiuo charizmatiðku dëstytoju ieðkosime atsakymø á klausimus, koks vaidmuo Dievo plane skiriamas þmogui ir þmonai, kaip iðtverti santuokà, kaip perteikti tikëjimà vaikams, kà ðeimai pataria Baþnyèia?

Beno Ulevièiaus kursas Šeima: dieviðka ir kasdieniðka vyks ðeðtadiená, spalio 12 d., 13.0019.00, LKMA auloje.

 *

Ignaciðkos pratybos „Eik á savo kambarëlá“ skirtos uþmegzti, sutvirtinti, ugdyti mûsø ryðá su Dievu. Kasdien namie atliekame maldos uþduotis ir kartà per savaitæ susitinkame pasidalinti maldos patirtimi. Susitikimø metu kartu meldþiamës, dalinamës, kaip sekësi atlikti pratybas, kuri meditacija buvo naudingiausia ir kodël. Pratybas atliekanti grupë susitiks treèiadieniais, nuo spalio 9 d. Pratybø grupelæ lydës ses. Rima Malickaitë CC.

 *

Paskaitos vyksta Lietuviø katalikø mokslo akademijoje, Pilies g. 8, Vilnius. Paskaitos yra nemokamos, taèiau dalyviai praðomi pagal savo galimybes palikti aukà.

Registracija privaloma. Labai praðome á paskaitas ateiti tik prieð tai uþsiregistravus. Registravimosi anketos ir platesni kursø apraðymai www.lkma.lt Maþosios akademijos skyrelyje.

Pageidaujantiems ir 90 proc. pasirinkto kurso paskaitø lankiusiems klausytojams iðduodami paþymëjimai apie kursø baigimà.

Iðkilus klausimams raðykite el. paðtu akademija@lkma.lt

 ***

Uþsiëmimø tvarkaraðtis trumpai

2019 m. rudens semestre vyks tokios paskaitos:

Krikðèionybës pagrindaiPirmadieniais, spalio 7 d. – gruodþio 16 d., sausio 20 d. – geguþës 4 d., 18 val. Ávairûs dëstytojai. 

Kanoninës ir apokrifinës evangelijos: kilmë, raida, prasmë. Antradieniais, spalio 8 d. – gruodþio 10 d. Dëstyt. prof. Vytautas Aliðauskas.

Knygø klubas. Idealai ir idealistai. Treèià mënesio antradiená: spalio 15 d., lapkrièio 19 d., gruodþio 17 d., sausio 21 d., vasario 18 d., kovo 17 d., balandþio 21 d., 18.30. Dëstyt. dr. G. Gailiûtë-Bernotienë.

Baþnyèios istorija. Naujieji ir naujausieji laikai (XIX a. antroji pusë – XX a.). Treèiadieniais, spalio 2 d. – gruodþio 18 d., 18.00. Dëstyt. dr. Arûnas Streikus.

Dievo vaizdavimas krikðèionybëje. Ketvirtadieniais, lapkrièio 14 d. – gruodþio 19 d., 18.00. Dëstytoja dr. Sigita Maslauskaitë-Maþylienë.

Atidusis skaitymas. Evangelija pagal Morkø. Ketvirtadieniais, spalio 10 d. – gruodþio 19 d., 18 val. Dëstyt. dr. ses. Rima Malickaitë CC.

Šv. Benediktas. Kaip sugyventi skirtingiems? Šeðtadienis, rugsëjo 28 d., 13.00–19.00. dëstyt. ses. teolog. lic. Agnietë Ivaðkevièiûtë OSB.

Šeima: dieviðka ir kasdieniðka. Šeðtadienis, spalio 12 d., 13.00–19.00. Dëstyt. dr. Benas Ulevièius.

Dvasinës pratybos „Eik á savo kambarëlá“. Treèiadieniais, nuo spalio 9 d. iki geguþës, 18.00. Veda ses. Rima Malickaitë.

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt